تبلیغات
مرجع مقالات واخبار جالب مذهبی - موسیقی حلال مشكلات انیشتین
مرجع مقالات واخبار جالب مذهبی
وبلاگ بروز brooz.orq.ir

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ممكن است این دو موضوع بیش از آنچه به نظر می رسد به هم مرتبط باشند. انیشتین در یكی از سخنرانی های خود اظهار داشته بود : "درحالیكه خلاقیت بتهوون در موسیقی بر كسی پوشیده نیست، اصالت موسیقی موتزارت او را در جهان جاودان و در انتظار كشف، باقی نگه داشته است."

انیشتین معتقد بود در ماورای مشاهدات و تئوری های فیزیك، موسیقی نهفته شده است و یك هارمونی از پیش ساخته شده بین این دو، تقارن و هماهنگی می آفریند. قوانین موجود در طبیعت، از جمله قانون نسبیت نیز مانند توانایی های موسیقی موتزارت، در انتظار كشف شدن توسط افرادی با قوه شنوایی بخصوص بوده اند.

بنابراین ارائه تئوری های گوناگون تجلی یافته از "تفكر ناب" فردی همچون انیشتین، چندان دشوار و دور از ذهن نخواهد بود. گفته های وی حاكی از این نكته است كه او مجذوب موتزارت بود و ارتباط عمیقی بین خلاقیت های ذهنی اش با این آهنگساز بزرگ احساس می نمود.

اما همانگونه كه می دانیم انیشتین در زمان تحصیل شاگرد خوبی نبود ولی به موسیقی به عنوان روزنه ای برای بیان هیجانات و احساسات درونی علاقه داشت. زمانی كه پنج سال بیشتر نداشت، به فراگیری ویولن پرداخت اما متاسفانه پس از گذشت زمانی اندك تمرینهای خشك و بیش از اندازه به نظرش سخت آمد و با پرتاب صندلی به طرف استادش او را از خانه بیرون راند.

او در سن سیزده سالگی برای اولین بار سونات های موتزارت را كشف كرد. پس از آن ارتباط شگفت انگیز انیشتین با آثار موتزارت آغاز شد، هنس بیلند (Hans Byland) از دوستان دبیرستان انیشتین، در ارتباط با تاثیر موتزارت بر موسیقی او اظهار داشته:

"زمانی كه انیشتین در مقابل من ویولنش را به دست گرفت و شروع به نواختن نمود، برای اولین بار اصالت موسیقی موتزارت با خلوص كامل در مقابلم پدیدار گشت."

از سال 1902 تا 1909، زمانی كه انیشتین 6 روز در هفته مشغول مطالعات و تحقیقات فیزیكی بود، موسیقی موتزارت به عنوان منبع تغذیه روح او به شمار می رفت و اساس تفكر خلاقه اش را تشكیل می داد.

موتزارت در نوجوانی با آثارش حیرت همگان را بر می انگیخت و در مقابل انیشتین جوان زندگی كولی واری را برای خود برگزیده بود، ظاهر نامتعارف او با موهای بلند و عشق و علاقه اش به موسیقی و فلسفه، بیشتر او را شبیه به شعرا می كرد تا دانشمندان! اشتیاق او به ویولن و نوازندگی به اندازه ای بود كه همواره حضار را مفتون خود می نمود.

انیشتین بارها و بارها از توانایی موتزارت در ساخت قطعاتی متمایز و برجسته تحت شرایط بسیار دشوار سخن رانده است. خود او نیز در سال 1905، زمانی كه فرضیه نسبیت را مطرح كرد، درآپارتمانی كوچك با مشكلات مالی و خانوادگی بسیاری دست به گریبان بود.

در بهار همان سال او چهار مقاله ارائه داد كه به منزله تحولی در دنیای علم تلقی شد، نظریات او در مورد فضا و زمان كه از دید فیزیكی نامتناسب به نظر می رسید، زیبایی و ظرافت طبیعت را در خود نهفته داشت. تئوری هایی كه در آنها ساختار و وحدت باطنی كه او در آثار باخ و موتزارت كشف نموده بود، به وضوح به چشم می خورد.

انیشتین در كشمكش های خود با مفاهیم بسیار پیچیده ریاضی كه به نظریه عمومی نسبیت در سال 1915 ختم شد، از زیبایی و اصالت موسیقی موتزارت بسیار الهام گرفته است.

پسر بزرگ او در این باره می گوید : "هر زمان كه پدرم احساس می كرد در كار خود در موقعیت های دشوار قرار گرفته و به ته خط رسیده، به موسیقی پناه می برد كه معمولا حلال كلیه مشكلات او بود."

در نهایت، انیشتین احساس نمود كه در رشته خود مانند آنچه موتزارت در عرصه موسیقی انجام داده موفق به پرده برداری از پیچیدگی های جهان هستی شده است.

دانشمندان نظریه نسبیت او را زیباترین تئوری فرموله شده تا به امروز بر می شمرند، انیشتین نیز خود تاكید بسیاری بر زیبایی این تئوری داشت، در اظهارات او آمده است: "نادیده گرفتن زیبایی و افسون موجود در این تئوری برای افرادی كه موفق به درك كامل آن شده اند، كار بس دشواری است."

در حقیقت این تئوری نگرش یك فرد در مورد ماهیت جهان است و در كمال ناباوری انیشتین با به كار گیری مفاهیم و فرمولهای پیچیده ریاضیات پدیده هایی چون سیاه چاله ها را آشكارا توجیه و تعریف كرده است.

همان تحولی را كه موتزارت در موسیقی ایجاد نمود، تئوری نسبیت انیشتین در فیزیك كلاسیك بوجود آورد و مقدمات ورود به عرصه فیزیك اتمی را فراهم نمود. همانگونه كه آثار موتزارت نقطه عطفی در دنیای موسیقی است، فعالیت های انیشتین نیز نقشی مشابه را در حیطه علم و دانش ایفا نموده است.

در سال 1979 كنسرتی به مناسبت صدمین سالگرد تولد انیشتین برگزار شد و كوارتت زهی جولیارد (Juilliard Quartet) در منزل انیشتین در پرینستون (Princeton) ایالات متحده به اجرای كنسرت پرداخت، قطعاتی از بتهوون، بارتوك و موتزارت نواخته شد. روبرت من (Robert Mann) نوازنده ویولن پس از اجرای قطعاتی از بارتوك در مورد انیشتین چنین گفت:

"هر چند دكتر انیشتین تمرین چندانی نداشت و اغلب به نت های نوشته شده مراجعه نمی كرد، اما ظرافت انگشتان، هماهنگی و تمركز او در نواختن بی نظیر بود."

درباره وبلاگ

مرا کسی نساخت،
خدا ساخت،
نه آنچنان که کسی می خواست که من کسی نداشتم.
کسم خدا بود، کس بی کسان.
در باغ بی برگی زادم
و در ثروت فقر غنی گشتم
و از چشمه ایمان سیراب شدم
و در هوای دوست داشتن دم زدم
و در آرزوی آزادی سر برداشتم
و در بالای غرور قد کشیدم
و از دانش طعامم دادند
و از شعر شرابم نوشاندند
و از مهر نوازشم کردند تا :
حقیقت دینم شد و راه رفتنم ،
خیر حیاتم شد و کار ماندنم ،
زیبایی عشقم شد و بهانه زیستنم
مدیر وبلاگ : سعید علی زاده

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • آهای کسی که اسم خودت رو گذاشتی مسلمون چقدر حاضری برای تعجیل در فرج آقا امام زمان (عج) صلوات بفرستی ایا اصلا حاضری؟ ختم1000000(یک میلیون) (تاتاریخ.91.10.2 -----75606نویسندگان

PageRank
وبلاگicon
Google Pagerank, SEO tools

مترجم سایت